Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

24 września 2021

Podwodne oświetlenie basenowe

Oświetlenie to bezsprzeczny element unikatowego, wyjątkowego klimatu. Również w przypadku basenów ogrodowych dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, zapewniając doskonałą atmosferę do pływania nie tylko o półmroku ale również w nocy. Dobrze dobrane i rozmieszczone poprawia bezpieczne i swobodne poruszanie się wokół niecki basenowej po zmroku. Ogromny wybór wśród lamp sprawia, iż każdy znajdzie odpowiednią formę oświetlenia, która będzie wpisywała się w jego gusta oraz odpowiednio wkomponowywała w otoczenie basenu. Ogrodowe lampy stojące, wiszące, kinkiety czy lampy z czujnikiem ruchu to nie jedyne możliwości jakie mamy do oświetlania przestrzeni ogrodowych. Wodę w naszej niecce basenowej możemy także rozświetlić używając do tego reflektorów podwodnych, które emitują różnokolorowe oświetlenie, tworząc dodatkową atrakcją. 

 

Ciekawym rozwiązaniem są również wodoodporne taśmy LED, które nadają się do  montowania zarówno na krawędziach basenu jak i pod powierzchnią lustra wody. W ich przypadku możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej oraz różnej ilości diod. Początkowo do oświetlenia tafli wody stosowano lampy halogenowe, natomiast ze względu na aktualne standardy wykorzystuje się już w większości reflektory ledowe. Po pierwsze nie wymagają one częstych wymian, a po drugie charakteryzuje je wyższa skuteczność świetlna i mniejsze zużycie energii. Kwestia ilości świateł  jaką należy zamontować jest indywidualna  i zależy od naszych upodobań oraz końcowego efektu jaki będziemy chcieli osiągnąć. Oświetlenie basenowe powinno być zaplanowane na etapie projektowania całej niecki basenowej, tak aby wykonanie instalacji elektrycznej odbyło się z zachowaniem wymogów odpowiednich dla konstrukcji naszego basenu.

 

W przypadku oświetlenia podwodnego bez względu na jego rodzaj, najważniejszą kwestią jest szczelność oprawy. Oznaczenie standardowe szczelności  na poziomie IP68 wskazuje na szczelność przy zanurzeniu na głębokości jednego metra. Jeżeli chcemy by nasze oświetlenie znajdowało się na większej głębokości, musimy wybrać oprawę z dodatkowym parametrem, który określa maksymalną głębokość zanurzenia oprawy. Wysokość montażu opraw podwodnych zależy od głębokości naszej niecki. Oprawy można umieścić na ścianach niecki lub bezpośrednio przy jej dnie. Bez względu na to, które z miejsc wybierzemy należy pamiętać o tym, by dostęp do źródła światła, znajdował się od strony czoła oprawy oświetleniowej. Oprawa zewnętrzna powinna być całkowicie pozbawiona ostrych krawędzi, a najlepiej by pokrywała się z powierzchnią ściany. W sytuacji, gdy nasze oświetlenie będzie umiejscowione na głębokości uniemożliwiającej w przyszłości bezpieczną wymianę diody, warto zamontować szczelne puszki oprawy na kablu zasilającym. Taka puszka w całości wsuwana jest w otwór  montażowy. Wówczas w razie konieczności, wymiana źródła światła, odbywa się bezpiecznie i bezproblemowo na powierzchni basenu. Sposób ten pozwoli nam na uniknięcie konieczności spuszczenia wody w basenie, w celu odsłonięcia oprawy do jej wymiany.

 

Mimo wszystko, to czy zdecydujemy się na wybór lamp halogenowych czy ledowych zależy od naszych preferencji. Jednak w obu przypadkach ze względu na umiejscowienie źródła światła do oświetlania niecek basenowych wykorzystuje się żarówki niskonapięciowe (12V). Skuteczność świetlna (wydajność) czyli wielkość określająca stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła do mocy przez nie pobranej (w jednostce lumen/Wat), dla żarówki ledowej wynosi ok. 100 lm/W, zaś dla halogenowej 15-20 lm/W. Stosunek emitowanej mocy światła do zużytej energii elektrycznej (tzw. sprawność) w przypadku żarówki ledowej wynosi 25% natomiast w przypadku żarówki halogenowej tylko 7%. Decydując się na żarówki halogenowe powinniśmy wybierać wśród tych, których moc oscyluje w przedziale 200/300W. W przypadku standardowych reflektorów ledowych będziemy potrzebowali takich, których moc wyniesie 50-85W, bądź mniej w przypadku pojedynczych spotów LED służących np. do doświetlenia stopni schodów wejściowych. Dodatkowo przy wyborze oświetleniu typu LED RGB możemy pozwolić sobie na wykorzystanie szerokiej gamy kolorów do oświetlenia naszej niecki basenowej oraz zaprogramować zmianę kolorów emitowanego światła w interesującej nas konfiguracji. Takie rozwiązanie sprawi, iż nasz basen zyska naprawdę ciekawe oświetlenie, tworzące wyjątkowy, relaksacyjny nastrój.

 

Oświetlenie jest istotnym elementem składowym całej aranżacji przestrzeni wokół naszego basenu. Warto aby podczas wyboru oświetlenia oraz jego rozmieszczania mieć na uwadze nie tylko estetykę ale również kierować się funkcjonalnością.

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024