Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

06 września 2021

Ogrzewanie wody w basenie ogrodowym.

Mamy już nasz upragniony basen ogrodowy, piękna pogoda dopisuje, a my możemy cieszyć się orzeźwiającymi kąpielami. Niestety w naszym klimacie lato, a co za tym idzie wysokie temperatury nie trwają dość długo. Ich wahania oraz poziom wilgotności wpływają bezpośrednio na utrzymanie komfortowej dla nas temperatury wody w basenie. Trzeba wziąć też pod uwagę, iż nawet w lato często zdarzają się chłodne dni. W skutek oddawania ciepła przez wodę do otoczenia oraz jej parowania, dochodzi do strat ciepła, dlatego też w pierwszej kolejności warto zaopatrzyć basen w roletę, folię lub zadaszenie, które dokładnie przykryje lustro wody na czas kiedy nie będziemy z niego korzystać. Istotne jest również by niecka znajdowała się w miejscu nasłonecznionym i w miarę możliwości osłoniętym od wiatrów. Jeżeli na samym początku spełnimy te warunki, zminimalizujemy wymaganą ilość ciepła potrzebną do ogrzania wody. 

 

Należy pamiętać, iż pierwsze w sezonie nagrzewanie wody do uzyskania pożądanej temperatury, bądź nagrzewanie jej po wymianie, będzie wymagało kilku dni oraz największej ilości dostarczanego ciepła. W późniejszym  okresie występujące straty ciepła będą niewielkie. Aby utrzymać upragnioną temperaturę wody w naszej niecce mamy kilka sposobów. 

 

Piec C.O. i wymiennik ciepła

Jeśli w naszym domu posiadamy piec centralnego ogrzewania możemy wykorzystać go również do podgrzewania wody w basenie. W tym celu będziemy musieli zaopatrzyć się w wymiennik ciepła (dobrany zgodnie ze  specyfikacją naszego pieca oraz dostosowany do objętości basenu), najlepiej ze stali nierdzewnej bądź też tytanu, sprawdzi się on idealnie przy mocno chlorowanej wodzie, będąc odpornym na działanie chloru. W piecu wykorzystywanym do ogrzewania domu możliwe jest skonfigurowanie obiegu basenowego. Ogrzewanie wody za pomocą pieca dokonuje się automatycznie, wystarczy, że ustawimy konkretną temperaturę. Opcja podgrzewania wody w basenie przy pomocy pieca c.o. jest korzystna, kiedy korzystamy z niego często i systematycznie, oraz kiedy nasz basen jest większych rozmiarów. Należy również pamiętać, że między basenem, a piecem wymagane jest połączenie, tak więc musimy mieć techniczną możliwość oraz odpowiednią ilość miejsca aby je wykonać. Źródłem ciepła dla wymiennika ciepła prócz pieca c.o. może być również piec olejowy, piec gazowy, piec w połączeniu z panelami solarnymi, a także pompa ciepła gruntowa.

 

Basenowa pompa ciepła

Jest to rozwiązanie, które będzie generowało dość niskie koszty eksploatacyjne, a inwestycja taka waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Taka pompa może zostać zainstalowana w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego i dostarcza je do wody w niecce basenowej, nawet wówczas kiedy niebo będzie zachmurzone. Latem kiedy powietrze jest ciepłe znacznie wzrasta jej efektywność. Pompa pobiera niewiele prądu oraz jest urządzeniem w pełni automatycznym, które może być także zdalnie sterowane. Basenowa pompa ciepła jest wyposażona w skraplacz, przystosowany do kontaktu z wodą basenową uzdatnianą chemią basenową, dlatego też nie musimy zaopatrywać się w pośredni wymiennik ciepła. Taką pompę dobieramy biorąc pod uwagę głębokość oraz powierzchnię lustra wody basenu. Nagrzanie wody za pomocą pomy ciepła zależne jest od jej mocy grzewczej i wynosi od kilku dni do tygodnia.

 

Podgrzewacz elektryczny

Jest to proste, nieskomplikowane urządzenie, niewielkich rozmiarów (nie musimy wydzielać dla niego specjalnego miejsca), działające w podobny sposób jak grzałka do wody. Woda przejmuje ciepło z nagrzanych prętów  znajdujących się w jego wnętrzu i w ten sposób podnosi swą temperaturę. W tym przypadku nie musimy prowadzić dodatkowych rur z czynnikiem grzewczym z kotła. Podgrzewacze są  wyposażone w termostat, umożliwiający nagrzanie wody do konkretnej temperatury oraz pozwalający na uniknięcie przegrzania się grzałki. Dodatkowo termostat wyłącza grzałkę w przypadku braku wody. Urządzenia te mogą być sterowane automatycznie, a czasem również zdalnie. Jednak podgrzewacz elektryczny to najmniej wydajny i opłacalny sposób podgrzewania wody w basenie. Pomimo tego, że bardzo szybko możemy nagrzać wodę za jego pomocą, to jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny prądu, wykorzystanie podgrzewaczy elektrycznych będzie generowało wysokie koszty. Ponad to rozwiązanie takie sprawdzi się jedynie w bardzo małych basenach.

 

Kolektory słoneczne

Jest to najtańszy oraz najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie wody w basenie ogrodowym. Ważne jest by dobrać odpowiednio urządzenie do wielkości naszej niecki basenowej. Mamy do wyboru kilka różnych rodzajów kolektorów basenowych. Mogą być to np. kolektory na stojakach, wyposażone w zawór, dzięki któremu możemy zatrzymać proces grzania, kiedy już nie będzie to konieczne. Ogrzewanie wody kolektorami wymaga posiadania pompy, która będzie zasysała wodę z niecki basenowej, następnie przetłaczając ją przez kolektory i w efekcie końcowym kierując już ciepłą wodę do naszego basenu. Możemy również zaopatrzyć się w korektory w postaci maty. Takie rozwiązanie szybko nagrzewa wodę w małych basenach. Jednak w tym przypadku mamy możliwość łączenia ze sobą kilku mat co pozwala na ogrzewanie basenów powierzchniowo większych. Wykorzystanie kolektorów słonecznych jest zasadne w ciepłe miesiące, kiedy to promieniowanie słoneczne jest największe.

 

Jako, że sposobów na ogrzanie wody jest kilka, z pewnością każdy znajdzie  wśród nich coś co będzie rozwiązaniem idealnym dla niego. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę powierzchnie naszego basenu, częstotliwość z jaką korzystamy z kąpieli, a także zastanowić się czy będziemy użytkować nasz basen tylko w okresie letnim czy również w chłodniejsze dni.

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024