Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

28 września 2022

Jakie są rodzaje basenów?

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Basen ogrodowy a baseny publiczne

 

Parki wodne, kąpieliska miejskie, ośrodki sportu i rekreacji, hotele, salony SPA, ośrodki rehabilitacyjne – w takich miejscach możemy skorzystać z basenów przeznaczonych dla większej grupy osób, powstałych z myślą o zaspokojeniu potrzeb klientów (a czasem pacjentów) w różnym wieku. Baseny publiczne to dla wielu jedyna możliwość, by móc skorzystać z relaksującej kąpieli i szeregu atrakcji wodnych. Faktem jest jednak, że z basenu publicznego nie można korzystać zupełnie swobodnie, bo konieczne jest przestrzeganie panujących tam reguł i dzielenie atrakcji z innymi osobami. Poza tym baseny znajdują się niekiedy w odległych lokalizacjach, przez co dotarcie do nich bywa problematyczne.

 

Ze wspomnianymi niedogodnościami nie muszą mierzyć się ci, którzy postawili na basen we własnym ogrodzie. Mogą z niego korzystać bez żadnych ograniczeń, w dowolnym momencie i w sposób zgodny z własnymi upodobaniami. Tylko jaki basen wybrać, by inwestycja rzeczywiście była opłacalna?

 

Przenośne baseny ogrodowe

 

Najprostszy podział basenów ogrodowych obejmuje baseny przenośne, które po zakończeniu sezonu należy złożyć, przechować pod dachem, a w kolejnym roku ponownie rozłożyć, oraz baseny stacjonarne, umieszczane w gruncie, które montuje się na stałe.

 

Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj basenów, czyli baseny ogrodowe przenośne, możemy podzielić je na dmuchane, rozporowe oraz stelażowe. Najtańszą opcją są baseny dmuchane. Niska cena, niska waga, prosta konstrukcja oraz łatwy „montaż” są tym, co powoduje, że baseny tego typu cieszą się latem sporym zainteresowaniem. Niestety dmuchane konstrukcje nie należą do szczególnie trwałych – zdarza się, że ich żywotność kończy się na jednym sezonie.

 

W porównaniu z basenami dmuchanymi nieco lepiej wypadają baseny rozporowe. Basen rozporowy to etap pośredni pomiędzy basenem dmuchanym, a stelażowym. Pośredni, zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i wytrzymałość.

 

Najtrwalszym rozwiązaniem w przypadku basenów przenośnych są konstrukcje stelażowe. Ścianki takich basenów są sztywne, wyposażone w metalowe wzmocnienia, a wnętrze basenu pokryte tworzywem PCV. Dzięki temu basen stelażowy jest nie tylko trwały, ale i stabilny, nie ulega odkształceniom. Mimo to po sezonie warto go złożyć i przechować w bezpiecznym miejscu.

 

Baseny ogrodowe wkopywane i murowane

 

Basen przenośny, nawet w wersji stelażowej, nie może równać się z komfortem, jaki daje duży basen przydomowy, umieszczony bezpośrednio w gruncie, tuż przy tarasie, albo wręcz włączony w konstrukcję tarasu. Baseny wkopywane świetnie komponują się z otoczeniem, stanowiąc spójny element tarasu czy ciekawie zagospodarowanego ogrodu. Co więcej – nie muszą być wyłącznie okrągłe, prostokątne albo owalne. Materiały, z których wykonuje się takie baseny, pozwalają na tworzenie niecek o dowolnych kształtach. Baseny wkopywane są przy tym bardzo trwałe. Większość z nich, a szczególnie baseny ze stali, to inwestycja na długie lata.

 

Niecki basenów wkopywanych wykonuje się z różnych materiałów. Jedną z tańszych opcji są baseny poliestrowe, tworzone w oparciu o z góry ustaloną formę. Zamówienie i montaż gotowej niecki poliestrowej zajmuje niewiele czasu. Basen z poliestru jest dość stabilny i odporny na działanie promieni UV, ale nie w takim stopniu, jak baseny stalowe.

 

Baseny ze stali nierdzewnej dostępne są w wielu różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o kształt, rozmiar, wyposażenie basenowe, jak i sposób działania. Stalowe baseny przelewowe i skimmerowe dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku basenów prywatnych, jak i kąpielisk publicznych. Konstrukcje stalowe są niezwykle trwałe, szczelne i łatwe w utrzymaniu czystości, ich ogromną zaletą jest również efektowny, nowoczesny wygląd.

 

Ostatnią wartą odnotowania opcją, jeśli chodzi o baseny przydomowe, są konstrukcje betonowe. Wykonuje się je na dwa sposoby – poprzez łączenie betonowych bloczków (murowanie) albo stosowanie niecek żelbetonowych. Wykonanie basenu betonowego jest czasochłonne, poza tym beton nie jest materiałem szczególnie atrakcyjnym pod względem wizualnym. Dlatego konieczne jest wyłożenie wnętrza basenu specjalną folią albo mozaiką basenową.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024