Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

15 lipca 2022

Jakie są koszty utrzymania basenu?

Korzystanie z publicznych pływalni jest pod wieloma względami korzystne, ale nie może równać się z przyjemnością, jaką daje relaks w przydomowym basenie. Dlatego, projektując ogród i taras przed domem, warto wygospodarować miejsce na basen ogrodowy, który pozwoli na regularne zażywanie jednej z najzdrowszych form ruchu. Najlepiej, jeśli jest to basen ze stali nierdzewnej.

 

Baseny stalowe i ich długa żywotność

 

Koszty utrzymania basenu w dużej mierze uzależnione są od materiałów, z jakich dany basen wykonano, jak również od sposobu łącznia poszczególnych elementów. Im wyższa jakość materiałów i jakość wykonania, tym mniejsze ryzyko, że basen będzie wymagał częstych przeglądów i napraw. Dlatego, jeśli decydujemy się na budowę basenu w ogrodzie, postawmy na firmę z wieloletnim doświadczeniem, wykorzystującą najlepsze materiały i dysponującą zespołem świetnych fachowców.

 

Chcąc wybudować basen ogrodowy, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Na pierwszy plan wysuwają się dwa – baseny betonowe i baseny stalowe. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób beton i stal nierdzewna zachowują się w kontakcie z wodą, nie trudno wywnioskować, że koszty utrzymania basenu ze stali będą niższe. Dlaczego? Ponieważ stal nie wchodzi w reakcje z wodą, nie traci koloru ani swoich właściwości fizycznych. Stal nierdzewna nie kruszy się, nie porasta zieleniną, jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz chemii basenowej. Baseny ze stali nierdzewnej nie wymagają częstego czyszczenia, uzupełniania ubytków ani malowania. Przez lata użytkowania nie tracą ani walorów estetycznych, ani użytkowych. Właściciel basenu nie ponosi zatem kosztów związanych z częstymi naprawami czy regeneracją powierzchni mającej kontakt z wodą.

 

Koszty utrzymania basenu ze stali nierdzewnej

 

Urządzenia filtrujące wodę basenową

 

W koszty użytkowania basenu należy wliczyć jego wyposażenie, a zwłaszcza elementy, które wymagają częstszej wymiany. Chodzi tu m.in. o filtry. W przypadku basenów stelażowych lub rozporowych, zazwyczaj istnieje możliwość dokupienia zewnętrznych urządzeń filtrujących wodę. Natomiast w przypadku niecek stalowych, pompy montowane są od razu przez firmę, która zajmuje się budową basenu. Pompa musi być dostosowana do wielkości (pojemności) niecki, dlatego, jeśli producent rekomenduje dane rozwiązanie, nie powinniśmy nalegać na wybór tańszej opcji. Na urządzeniach filtrujących nie należy oszczędzać, w przeciwnym razie woda nie będzie należycie uzdatniana, co w dalszej perspektywie zmusi właścicieli do jej wymiany. Konieczne będzie także ponoszenie kosztów związanych z często wymianą filtrów w pompach.

 

Urządzenia podgrzewające wodę w basenie

 

W przeciwieństwie do przenośnych basenów ogrodowych, baseny ze stali nierdzewnej mogą być wykorzystywane przez cały rok. W takim przypadku warto zadbać o wykonanie odpowiedniego zadaszenia, ale najważniejszy jest montaż urządzeń podgrzewających wodę. Metod ogrzewania wody basenowej jest wiele, ale w tym przypadku również warto skorzystać z sugestii producenta basenu. Niektóre urządzenia wymagają regularnych przeglądów i wymiany części eksploatacyjnych, co również należy wliczyć w koszt basenu przydomowego.

 

W tym miejscu trzeba również dodać, że część spośród urządzeń uzdatniających wodę, pompy filtrujące, systemy grzewcze, jak i niektóre z atrakcji basenowych, zasilane są energią elektryczną. Rozpoczynając użytkowanie basenu, musimy liczyć się z tym, że rachunki za prąd mogą nieco wzrosnąć. Oczywiście montaż mat solarnych czy paneli fotowoltaicznych pozwoli na redukcję wydatków na energię elektryczną.

 

Koszt basenu przydomowego – rachunki za wodę

 

Woda w basenie powinna być przejrzysta i lekko zasadowa. Konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH. W przeciwnym razie na ściankach basenu osadzi się kamień, a na dnie pojawią się zarodki glonów. Kąpiel w brudniej wodzie nie należy do przyjemnych doświadczeń, a w niektórych przypadkach stanowi zagrożenie dla zdrowia (wszystko za sprawą rozwijających się mikroorganizmów). Co w takiej sytuacji? Czy brudną wodę należy wymienić?

 

Przede wszystkim nie należy dopuścić do sytuacji, w której wodzie basenowej nic już nie pomoże i rzeczywiście trzeba ją wymienić na świeżą. W przypadku dużych basenów taka operacja bywa trudna do przeprowadzenia, poza tym wiąże się z koniecznością opłacania wysokich rachunków za wodę. Jeśli nie chcemy, by koszt basenu w domu był wysoki z powodu naszych zaniedbań, dbajmy o czystość basenu i regularnie sprawdzajmy poziom pH wody.

 

Chemia basenowa do niecek stalowych

 

Woda w basenie zewnętrznym z powodzeniem przetrwa cały sezon, o ile będziemy stosować dobrej jakości chemię basenową. Przed sezonem należy zakupić środki do regulacji poziomu pH wody basenowej, środki do dezynfekcji, zwalczania mikroorganizmów, grzybów i bakterii, usuwania glonów i zanieczyszczeń. Środki te są ogólnodostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych, zwykle mają postać granulatu lub tabletek o różnych gramaturach. Największą popularnością cieszą się chlorowane środki chemiczne, ale w przypadku basenów ze stali nierdzewnej, sprawdza się również metoda tlenowa.

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024