Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

23 sierpnia 2023

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy przed zimą?

Basen ogrodowy to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Atrakcja wykorzystywana najintensywniej w okresie letnim, kiedy pogoda zachęca do relaksu nad wodą, dzieci i młodzież mają mnóstwo wolnego czasu, a i dorośli stawiają na aktywność na zewnątrz. Im zimniej, tym basen jest rzadziej wykorzystywany, jednak ostatnio zauważamy, że sezon korzystania z basenu ogrodowego wydłużany jest co najmniej do późnej jesieni. Co ciekawe, coraz częściej zdarza się, że z basenu korzysta się także w zimie dzięki podgrzewaniu wody za pomocą specjalnie dedykowanej pompy ciepła.W końcu jednak przychodzi ten czas na zakończenie sezonu i przygotowanie basenu do niskich temperatur podczas zimy. A dla odważnych polecamy morsowanie.

 

 

Na czym polega prawidłowe zimowanie basenu?

 

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, z jakim basenem mamy do czynienia. Ważne, z czego wykonano basen, do jakich systemów został podłączony, czy woda w basenie jest podgrzewana, a tym samym - czy da się z niego skorzystać także w chłodniejszym okresie roku?

 

Zdecydowana większość niezadaszonych basenów ogrodowych nie jest użytkowana poza sezonem letnim. Oznacza to, że basen wkopywany w ogrodzie czeka na kolejny sezon przez kilka miesięcy (zwykle od połowy września do połowy maja), w trakcie których narażony jest na działanie rozmaitych szkodliwych czynników, w tym silnego mrozu. Oczywiście im lepszych materiałów użyto do budowy basenu, tym mniejsze ryzyko, że powstaną uszkodzenia. Najwyższą trwałość wykazują baseny ogrodowe ze stali nierdzewnej, które świetnie znoszą zarówno intensywne użytkowanie, jak i działanie chemii basenowej. Przy tym niestraszne im ani silne nasłonecznienie, ani dotkliwe mrozy. Niecka stalowa, nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania, wciąż zachowuje piękny wygląd i pierwotne właściwości.

 

Oczywiście basen ogrodowy ze stali nierdzewnej, mimo posiadania naprawdę wielu zalet, także wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Prawidłowe zimowanie sprawi, że rozpoczęcie kolejnego sezonu nastąpi bez przeszkód i kosztownych wydatków.

 

Basen wyłączony z użytkowania

 

Gdy basen będzie wyłączony z użytkowania wszelkie instalacje i systemy także powinny zostać wyłączone. A co zrobić z wodą basenową? Przede wszystkim stosujmy się do zaleceń, jakie przekazał producent niecek basenowych ze stali nierdzewnej.

 

Większość poradników sugeruje, że woda w basenie może, a nawet powinna pozostać, natomiast jej poziom należy obniżyć poniżej 20 cm od skimmera, czy rynny przelewowej niecki. Woda, która zamarza, zwiększa swoją objętość, dlatego zimowanie basenu pełnego wody może mieć fatalne konsekwencje - w przypadku mniej trwałych basenów z tworzyw sztucznych czy basenów betonowych wyłożonych płytkami ceramicznymi. Powyższe nie dotyczy niecek basenowych ze stali nierdzewnej.

 

Czyszczenie basenu po zimie

 

Nieckę basenową należy czyścić na bieżąco. Jeśli przez cały sezon letni przykładano dużą wagę do czystości wody basenowej, stosowanie specjalistycznych zabiegów przed zimą nie będzie konieczne. Basen należy oczyścić tak, jak zawsze, tj. zebrać zanieczyszczenia za pomocą sitka, a następnie umyć ścianki i dno niecki. W przypadku basenów ze stali czyszczenie jest proste i szybkie, ponieważ zabrudzenia niechętnie przywierają do stalowej, idealnie gładkiej powierzchni. Mimo to czyszczenie należy wykonać, w przeciwnym razie glony namnożą się przez zimę, a ich usunięcie wiosną będzie wymagało większego wysiłku.

 

Jeśli basen został wyczyszczony, w dalszej kolejności należy zadbać o właściwy poziom pH. Następnie wykonujemy szokową dezynfekcję wody i płukanie zwrotne. Jeśli woda została doprowadzona do wymaganego stanu, pora na zastosowanie specjalnych preparatów na zimę, które zapobiegną rozmnażaniu się glonów i alg w kolejnych miesiącach. Producent basenów ze stali z pewnością podpowie, co warto wsypać lub wlać do basenu, by woda w niecce basenowej nie uległa gwałtownemu zanieczyszczeniu.

 

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024