Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

23 sierpnia 2023

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy przed zimą?

Basen ogrodowy to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Atrakcja wykorzystywana przede wszystkim w okresie letnim, kiedy pogoda zachęca do relaksu nad wodą, dzieci i młodzież mają mnóstwo wolnego czasu, a i dorośli stawiają na aktywność na zewnątrz. Natomiast im bliżej jesieni, tym basen jest rzadziej wykorzystywany, aż w końcu przychodzi czas na zakończenie sezonu i przygotowanie basenu do zimy.

 

Na czym polega prawidłowe zimowanie basenu?

 

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, z jakim basenem mamy do czynienia. Ważne, z czego wykonano basen, do jakich systemów został podłączony, czy woda w basenie jest podgrzewana, a tym samym - czy da się z niego skorzystać także w chłodniejszym okresie roku?

 

Zdecydowana większość niezadaszonych basenów ogrodowych nie jest użytkowana poza sezonem letnim. Oznacza to, że basen wkopywany w ogrodzie czeka na kolejny sezon przez kilka miesięcy (zwykle od połowy września do połowy maja), w trakcie których narażony jest na działanie rozmaitych szkodliwych czynników, w tym silnego mrozu. Oczywiście im lepszych materiałów użyto do budowy basenu, tym mniejsze ryzyko, że powstaną uszkodzenia. Najwyższą trwałość wykazują stalowe baseny ogrodowe, które świetnie znoszą zarówno intensywne użytkowanie, jak i działanie chemii basenowej. Przy tym niestraszne im ani silne nasłonecznienie, ani dotkliwe mrozy. Niecka stalowa, nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania, wciąż zachowuje piękny wygląd i pierwotne właściwości.

 

Oczywiście basen ogrodowy ze stali, mimo posiadania naprawdę wielu zalet, także wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Prawidłowe zimowanie sprawi, że rozpoczęcie kolejnego sezonu nastąpi bez przeszkód i kosztownych wydatków.

 

Basen wyłączony z użytkowania

 

W okresie jesienno-zimowym basen powinien być wyłączony z użytkowania. Skoro nikt nie będzie z niego korzystał, wszelkie instalacje i systemy także powinny zostać wyłączone. Z basenu usuwamy dodatkowe urządzenia i akcesoria, demontujemy atrakcje wodne. A co zrobić z wodą basenową? Przede wszystkim stosujmy się do zaleceń, jakie przekazał producent niecek basenowych ze stali.

 

Większość poradników sugeruje, że woda w basenie może, a nawet powinna pozostać, natomiast jej poziom należy obniżyć poniżej 20 cm od skimmera, dysz czy jakichkolwiek innych elementów niecki. Woda, która zamarza, zwiększa swoją objętość, dlatego zimowanie basenu pełnego wody może mieć fatalne konsekwencje - zwłaszcza w przypadku mniej trwałych basenów z tworzyw sztucznych.

 

Czyszczenie basenu przed zimą

 

Nieckę basenową należy czyścić na bieżąco. Jeśli przez cały sezon letni przykładano dużą wagę do czystości wody basenowej, stosowanie specjalistycznych zabiegów przed zimą nie będzie konieczne. Basen należy oczyścić tak, jak zawsze, tj. zebrać zanieczyszczenia za pomocą sitka, a następnie skrupulatnie umyć ścianki i dno niecki. W przypadku basenów ze stali czyszczenie jest proste i szybkie, ponieważ zabrudzenia niechętnie przywierają do stalowej, idealnie gładkiej powierzchni. Mimo to czyszczenie należy wykonać, w przeciwnym razie glony namnożą się przez zimę, a ich usunięcie wiosną będzie wymagało znacznie większego wysiłku.

 

Jeśli basen został wyczyszczony, w dalszej kolejności należy zadbać o właściwy poziom pH. Następnie wykonujemy szokową dezynfekcję wody i płukanie zwrotne. Jeśli woda została doprowadzona do wymaganego stanu, pora na zastosowanie specjalnych preparatów na zimę, które zapobiegną rozmnażaniu się glonów i alg w kolejnych miesiącach. Producent basenów ze stali z pewnością podpowie, co warto wsypać lub wlać do basenu, by woda w niecce basenowej nie uległa gwałtownemu zanieczyszczeniu.

 

Zabezpieczanie basenu ogrodowego przed zimą

 

Jeśli chodzi o fizyczne zabezpieczenie basenu, pierwszym krokiem powinno być wrzucenie do wody przedmiotów, które będą utrzymywały się na jej powierzchni. Mogą to być boje, pływaki, plastikowe butelki, a nawet przedmioty ze styropianu. Takie działanie zapobiegnie zamarzaniu wody.

 

Kolejnym krokiem jest przykrycie basenu za pomocą specjalnej plandeki lub pokrywy. W ten sposób woda w basenie będzie chroniona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także przed opadami atmosferycznymi, które mogłyby skutkować podniesieniem poziomu cieczy powyżej dysz.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2021