Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

24 maja 2023

Jak przygotować się do sezonu basenowego w ogrodzie?

Latem chcielibyśmy korzystać z basenu w ogrodzie w sposób komfortowy i bezpieczny, a żeby było to możliwe, należy poczynić odpowiednie przygotowania. Baseny ogrodowe wkopywane, które zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed zimą, latem nie wymagają wielu zabiegów. Tym bardziej, jeśli są to niecki wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

 

Uruchomienie basenu po zimie

 

Stacjonarne baseny ogrodowe, które zostały wyposażone w system podgrzewania wody basenowej, mogą być użytkowane także poza sezonem letnim. Taka sytuacja zdarza się jednak stosunkowo rzadko – zdecydowana większość prywatnych basenów ogrodowych funkcjonuje w czasie wakacji (ewentualnie w okresie maj-październik). Basen, który „odpoczywał” zimą, wymaga przeglądu, czyszczenia i napełnienia wodą.

 

Czyszczenie basenu warto rozpocząć od uporządkowania terenu wokół niego. W takim otoczeniu pracuje się przyjemniej, poza tym istnieje mniejsze ryzyko, że liście, trawa i inne zabrudzenia ponownie trafią do wyczyszczonej niecki basenowej. Jeśli teren został uporządkowany, możemy przystąpić do odsunięcia pokrywy. Oczywiście nie każdy basen takową pokrywę posiada, ale jeśli nasza niecka została nią zabezpieczona, pokrywę należy dokładnie wyczyścić i pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

 

Czyszczenie niecki basenowej ze stali

 

Baseny ogrodowe ze stali czyści się stosunkowo łatwo, ponieważ stal nierdzewna jest materiałem, który nie przyjmuje zabrudzeń w takim stopniu, jak beton i tworzywa sztuczne. Stalowe niecki mają gładkie, lśniące ścianki, do których brud nie przywiera. A jeśli już zdarzy się taka sytuacja - czyszczenie jest niezwykle łatwe i szybkie.

 

Przygotowanie niecki basenowej rozpoczynamy od usunięcia większych zanieczyszczeń. Jeśli w basenie jest woda, liście, trawę i niewielkie gałązki można usunąć za pomocą siatki. Jeśli basen jest pusty, możemy użyć bardzo miękkiej zmiotki lub dmuchawy. Oczywiście w basenie, który pozostawał przykryty przez całą zimę, zanieczyszczeń będzie znacznie mniej, aniżeli w takim, który pokrywy nie posiadał.

 

Jeśli większe zabrudzenia zostały usunięte, możemy przystąpić do usunięcia wody (o ile stan wody wskazuje na taką konieczność), a następnie czyszczenia ścian oraz dna basenu. Nie używamy do tego celu żadnych ostrych narzędzi, twardych szczotek ani gąbek o ścieralnych właściwościach. Stalowe ścianki nie wymagają szorowania, tylko mycia. Do tego celu należy wykorzystać miękką ściereczkę oraz dostępne na rynku środki chemiczne do mycia basenów stalowych. Producent basenów ogrodowych ze stali zwykle rekomenduje używanie określonych środków i do tych zaleceń warto się stosować, mimo iż stal nierdzewna doskonale znosi działanie silnej chemii basenowej.

 

Stalowe baseny do wkopania – napełnianie niecki wodą

 

Jeśli basen jest czysty, filtry zostały wyczyszczone/wymienione, a pogoda za oknem dopisuje, można przystąpić do napełniania niecki świeżą wodą. Jeśli woda nie była bardzo zanieczyszczona i przez cały czas znajdowała się w basenie, wystarczy ją uzdatnić i uzupełnić do wymaganego poziomu. W dalszej kolejności należy ustabilizować poziom pH. Następnie wodę czyścimy i uzdatniamy metodą chlorową. W ten sposób zniszczone zostaną wirusy i bakterie, a środek zapobiegnie ponownemu ich namnażaniu.

 

Montaż akcesoriów basenowych

 

Sezon basenowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego ostatni etap przygotowań obejmuje montaż elementów, które zostały usunięte z basenu przed zimą. Będą to drabinki, ławeczki i wszelkiego rodzaju atrakcje wodne, które uprzyjemniają czas spędzony w basenie ogrodowym.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2021