Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

24 maja 2023

Jak przygotować się do sezonu basenowego w ogrodzie?

Gdy po mroźnej zimie robi się cieplej, chcielibyśmy korzystać z basenu w ogrodzie w sposób komfortowy i bezpieczny, a żeby było to możliwe, należy poczynić odpowiednie przygotowania. Wkopywane baseny ogrodowe ze stali nierdzewnej, które zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone na czas wyłączenia z użytkowania, nie wymagają wielu zabiegów przed rozpoczęciem sezonu.

 

Uruchomienie basenu po zimie

 

Stacjonarne baseny ogrodowe, które zostały wyposażone w system podgrzewania wody basenowej, mogą być użytkowane także poza sezonem letnim. Taka sytuacja zdarza się coraz częściej, wiele prywatnych basenów ogrodowych – tych ze stali nierdzewnej - funkcjonuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni, nie mówiąc już o zimowym morsowaniu - tak, tak…znamy i takich. Jednak i te baseny podczas mroźnej zimy maja przerwę, przy bardzo niskich temperaturach. Basen, który „odpoczywał” zimą, wymaga przeglądu, czyszczenia i napełnienia wodą.

 

Czyszczenie basenu warto rozpocząć od uporządkowania terenu. W takim otoczeniu pracuje się przyjemniej, poza tym istnieje mniejsze ryzyko, że liście, trawa i inne zabrudzenia ponownie trafią do wyczyszczonej niecki basenowej. Jeśli teren został uporządkowany, możemy przystąpić do odsunięcia pokrywy. Oczywiście nie każdy basen takową pokrywę posiada, ale jeśli nasza niecka została nią zabezpieczona, pokrywę należy dokładnie wyczyścić i pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

 

Czyszczenie niecki basenowej ze stali nierdzewnej

 

Baseny ogrodowe ze stali czyści się stosunkowo łatwo, ponieważ stal nierdzewna jest materiałem, który nie przyjmuje zabrudzeń w takim stopniu, jak beton i tworzywa sztuczne. Stalowe niecki mają gładkie, lśniące ścianki, do których brud nie przywiera. A jeśli już zdarzy się taka sytuacja - czyszczenie jest niezwykle łatwe i szybkie.

 

Przygotowanie niecki basenowej rozpoczynamy od usunięcia większych zanieczyszczeń. Jeśli w basenie jest woda, liście, trawę i niewielkie gałązki można usunąć za pomocą siatki. Jeśli basen jest pusty, możemy użyć miękkiej zmiotki lub dmuchawy. Oczywiście w basenie, który pozostawał przykryty, zanieczyszczeń będzie znacznie mniej, aniżeli w takim, który pokrywy nie posiadał.

 

Jeśli większe zabrudzenia zostały usunięte, możemy przystąpić do usunięcia wody (o ile stan wody wskazuje na taką konieczność), a następnie czyszczenia ścian oraz dna basenu. Nie używamy do tego celu żadnych ostrych narzędzi, twardych szczotek ani gąbek o ścieralnych właściwościach. Stalowe ścianki nie wymagają szorowania, tylko mycia. Do tego celu należy wykorzystać miękką ściereczkę oraz dostępne na rynku środki chemiczne do mycia basenów stalowych. Producent basenów ogrodowych ze stali zwykle rekomenduje używanie określonych środków i do tych zaleceń warto się stosować, mimo iż stal nierdzewna doskonale zniosłyby działanie silnej chemii basenowej, to jednak wcale jej nie potrzebuje.

 

Stalowe baseny do wkopania – napełnianie niecki wodą

 

Jeśli basen jest czysty, filtry zostały wypłukane, a pogoda za oknem dopisuje, można przystąpić do napełniania niecki świeżą wodą. W dalszej kolejności należy ustabilizować poziom pH. Następnie wodę czyścimy i odpowiednio uzdatniamy chemicznie. W ten sposób zniszczone zostaną wirusy i bakterie, a zamknięty obieg cyrkulacji wody zapobiegnie ponownemu ich namnażaniu.

 

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024