Basen to miejsce relaksu i rekreacji, jednak poza funkcją użytkową, pełni również funkcję estetyczną. Baseny domowe są istotnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Budynek, w którym wybudowano basen z wysokojakościowych materiałów, nabiera luksusowego charakteru. Jednocześnie następuje wzrost wartości całej nieruchomości.
W sytuacji, gdy basen ma powstać w domu jednorodzinnym, który jest na etapie budowy, kolejne analizy gruntu, czy badania wód gruntowych nie są konieczne. Wszystko to powinno zostać wykonane na etapie projektowania budynku, zakładając że projekt uwzględnia budowę basenu. Kompletna dokumentacja projektowa powinna zawierać informacje dotyczące izolacji przeciwwilgociowej i systemów technicznych, w tym sposobu odprowadzania wody basenowej. Tego typu kwestie powinny zostać uzgodnione z firmą zajmującą się projektowaniem i budową basenów.
Budowa basenu w istniejących budynku mieszkalnym jest możliwa, jednak czasem wymaga gruntownej modernizacji budynku lub jego części, a w niektórych przypadkach przebudowy. Budowa basenu musi być poprzedzona analizą warunków technicznych budynku. Konieczne jest sprawdzenie, czy fundamenty wytrzymają dodatkowe obciążenie, a także pochylenie się nad kwestią wentylacji, systemu grzewczego, czy drenażu. Projekt basenu musi być dostosowany do możliwości budynku i potrzeb jego mieszkańców.
Na etapie projektowania basenu, bez względu na to, czy będzie częścią nowopowstałego budynku, czy też obiektu modernizowanego, należy wybrać kształt i rozmiar niecki basenowej, a także materiał, z jakiego zostanie wykonana. Zdecydowanie najwięcej możliwości projektowych oferują niecki basenowe ze stali nierdzewnej.
Znając wymiary pomieszczenia, w którym zaplanowano budowę basenu, można wybrać rozmiar niecki basenowej oraz jej kształt. Stal nierdzewna daje nieograniczone możliwości kształtowania niecek. Basen może mieć dowolny, wybrany przez inwestorów kształt oraz zupełnie niestandardowy wymiar. Baseny ze stali nierdzewnej bywają prostokątne, kwadratowe, owalne, ale w wielu projektach przyjmują kształt nerki, czy leniwego „L”.
Wybierając projekt basenu do swojego wnętrza, koniecznie należy wziąć pod uwagę kolorystykę. Faktem jest, że krzykliwe, neonowe barwy w niewielu wnętrzach wyglądają dobrze, a zwykle takie barwy przybierają niecki z tworzyw sztucznych oraz folie basenowe do niecek betonowych. W przeciwieństwie do nich, stalowe niecki basenowe mają srebrzysty, lekko połyskliwy kolor, który wprowadza do wnętrza elegancję, a jednocześnie jest na tyle uniwersalny, że świetnie komponuje się z rozmaitymi elementami otoczenia.
Stal nierdzewna jest ponadczasowa. W przypadku stalowych niecek nie ma efektu starzenia się, zarówno biorąc pod uwagę zmieniające się trendy w branży aranżacji wnętrz, jak i stan techniczny samej niecki. Producent stalowych niecek basenowych gwarantuje ich długą, wynoszącą kilkadziesiąt lat, żywotność.
Baseny domowe ze stali świetnie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, luksusowych, ale równie dobrze prezentują się w domach urządzonych w stylu klasycznym, a nawet wnętrzach rustykalnych, w których dominują materiały pochodzenia naturalnego, przede wszystkim drewno. Stal nierdzewna wspaniale komponuje się z drewnem. Drewniana podłoga wokół basenu dodaje wnętrzu przytulności, a jednocześnie wpisuje się w obowiązujące trendy.
Niecki basenowe ze stali nierdzewnej doskonale wyglądają w towarzystwie różnego rodzaju przeszkleń. Szklane ściany i przegrody sprawiają, że basen staje się integralną częścią budynku. Nie skrywa się za betonową ścianą, a jest maksymalnie wyeksponowany. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie szklanych sekcji w samym basenie. Daje to spektakularne efekty wizualne.
Neutralny kolor stali nierdzewnej powoduje, że nie „kłóci się” ona z żadnym materiałem wykończeniowym. Świetnie komponuje się z betonem, kamieniem, czy płytkami ceramicznymi. Pozwala na aranżowanie przestrzeni w dowolny sposób, bez obaw o niewłaściwe dopasowanie barwy i struktury wykorzystanych materiałów.
W aranżacji basenu i jego otoczenia bardzo dużą rolę odgrywa oświetlenie. Stal dobrze współgra z oświetleniem LED, dlatego w wielu projektach wykorzystuje się podwodne lampy. Obok tego bardzo istotne jest wykorzystanie możliwości, jakie oferują lampy ścienne i sufitowe. Dzięki nim można stworzyć efekt refleksów świetlnych na powierzchni wody.
Berndorf Baderbau Sp. z o.o.