Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

13 lutego 2024

Baseny do wkopania – dlaczego warto wybrać baseny ze stali nierdzewnej?

Pływanie to dla wielu ulubiona forma aktywności fizycznej. Regularne korzystanie z basenu pozytywnie wpływa na zdrowie, poprawia sprawność fizyczną, a przy tym wspaniale relaksuje i pomaga zapomnieć o trudach dnia codziennego. Basen zapewnia wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny, dlatego jeśli ogród przed domem jest dostatecznie duży, warto rozważyć montaż basenu wkopywanego. Niecki basenowe przeznaczone do wkopania wykonuje się z różnych materiałów. Warto poznać zalety i wady każdego rozwiązania. Wówczas wybór niecki, która spełni oczekiwania inwestorów, będzie łatwiejszy.

 

Baseny wkopywane – estetyka, trwałość, higiena i wygoda użytkowania

 

Niecki przeznaczone do umieszczenia w gruncie posiadają solidną, trwałą konstrukcję, dzięki czemu znacznie lepiej znoszą intensywne użytkowanie, niż baseny przenośne. Basen wkopywany jest stabilny, nie odkształca się, ponadto wykazuje wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest inwestycją wieloletnią. Oczywiście wiele zależy tu od rodzaju niecki basenowej, ponieważ materiały najczęściej wybierane do produkcji basenów stacjonarnych takie jak beton, tworzywa sztuczne i stal, mają różne właściwości. Stal jest wyjątkowo trwałym surowcem, zachowującym walory estetyczne, nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni słonecznych, podczas gdy w przypadku basenów poliestrowych takie ryzyko istnieje. Jak wiadomo stal nierdzewna to materiał wykorzystywany między innymi w szpitalnych salach operacyjnych, laboratoriach, a więc w miejscach, gdzie wymagana jest sterylna stuprocentowa czystość i higiena. Gładka powierzchnia stali nie sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń i jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.

 

Kolejną zaletą basenów przeznaczonych do wkopania jest możliwość wkomponowania ich w otoczenie. Po wkopaniu niecki basenowej, można przystąpić do uporządkowania terenu, budowy tarasu, ułożenia desek lub płytek. Teren wokół niecki basenowej można zaaranżować w dowolny sposób, tworząc w ten sposób atrakcyjną strefę wypoczynkową. Całość wygląda estetycznie i cieszy oko domowników przez wiele długich lat.

 

Baseny wkopywane są wygodne w użytkowaniu. Po zakończeniu sezonu letniego nie trzeba zajmować się ich składaniem, nie ma potrzeby szukania miejsca na przechowanie basenu przez zimę. Niecki ze stali nierdzewnej znakomicie znoszą trudne warunki atmosferyczne, niestraszne są im ulewne deszcze, wichury, śnieżyce i utrzymujące się przez długi czas ujemne temperatury.

 

Niecki basenowe ze stali nierdzewnej a inne rozwiązania

 

Na jaki materiał niecki basenowej się zdecydować? Wszystko zależy od oczekiwań inwestorów i zasobności portfela. Ekonomicznym rozwiązaniem są niecki z tworzyw sztucznych, np. z poliestru. Wzmocnione tworzywa sztuczne dobrze sprawdzają się w przydomowych ogrodach, choć ich niebieski kolor nie zawsze pasuje do stylistyki nowoczesnego budynku. Baseny poliestrowe nie są tak estetyczne i efektowne jak baseny ze stali nierdzewnej, które mają srebrzystą barwę, pięknie połyskują na słońcu i są inwestycją na lata. Poza tym tworzywa sztuczne z biegiem czasu mogą zmatowieć, ulec zarysowaniu i odbarwieniom, co przede wszystkim znacznie utrudnia utrzymanie higieny i czystości w basenie. Oczywiście niecki poliestrowe są trwalsze od przedmiotów wykonanych ze zwykłego plastiku, jednak wymagają bardzo uważnego traktowania. Stosując bardzo silne środki chemiczne, możemy doprowadzić do uszkodzenia niecki basenowej i powstania odbarwień.

 

Inne popularne rozwiązanie to niecki betonowe. Niestety czas montażu, a właściwie budowy takiej niecki, jest stosunkowo długi. Baseny betonowe nie przyjeżdżają na miejsce inwestycji w formie gotowej niecki, tylko są budowane we wcześniej przygotowanym wykopie. Następnie dno i ścianki niecki wykłada się specjalną folią basenową, która ułatwia utrzymanie basenu w czystości, ponieważ „goły” beton jest mocno podatny na zbrudzenia. Ma chropowatą powierzchnię, do której łatwo przylegają nieczystości.

 

Zupełnym przeciwieństwem betonowej struktury jest powierzchnia stalowa. Stal nierdzewna to materiał idealnie szczelny. Niecki ze stali nierdzewnej są gładkie i higieniczne dzięki czemu basen stalowy łatwo utrzymać w czystości. Niecki ze stali nierdzewnej są tak higienicznie czyste, że sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale i w ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach i innych miejscach, gdzie troska o higienę ma szczególne znaczenie.

Dodatkowo czas montażu jest znacznie krótszy ponieważ przywożone są gotowe elementy, które są następnie spawane na miejscu lub, w przypadku mniejszych basenów, na miejsce inwestycji przyjeżdżają gotowe do wkopania niecki.  

 

Basen wkopywany ze stali – inwestycja na dziesięciolecia

 

Podsumowując, baseny wkopywane ze stali nierdzewnej są inwestycją na wiele długich lat. Stal nierdzewna nie ulega korozji, jest odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dobrze znosi działanie silnej chemii basenowej, nie odkształca się, nie ulega przebarwieniom. Niecki basenowe mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, ponadto mogą być wyposażone w różnego rodzaju atrakcje wodne. Poza tym wyróżniają się wysoką jakością wykonania i estetycznym wyglądem. Stal nierdzewna to materiał chętnie wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Wiele budynków posiada stalowe balustrady i rynny. W ogrodach stoją stalowe lampy i fontanny. W takim otoczeniu basen ze stali nierdzewnej prezentuje się perfekcyjnie.

 

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024