Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

19 października 2023

Jak dbać o przydomowy basen?

Czysty basen to podstawa udanego wypoczynku. Krystalicznie czysta i bezpieczna dla zdrowia woda to marzenie każdego, kto zdecydował się na budowę basenu ogrodowego na prywatnej działce. Na szczęście pielęgnacja basenu wcale nie musi być trudna i czasochłonna, zwłaszcza w przypadku niecek wykonanych ze stali nierdzewnej.

 

Jak dbać o basen ogrodowy wkopywany?

Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe to baseny przenośne, o które należy dbać zgodnie z zalecaniami producentów. Wbrew pozorom ich pielęgnacja bywa trudna, ponieważ czyszczenie delikatnych ścianek i dna basenowego wymaga uważności, a stosowanie mocnej chemii nie zawsze jest możliwe. Inaczej wygląda to w przypadku basenów wkopywanych. Baseny wkopywane to znacznie więcej możliwości, znacznie więcej zabawy, znacznie wyższy komfort, ale i znacznie mniej obowiązków. Jeśli wybierzemy nieckę z solidnego materiału, dobierzemy odpowiedni system uzdatniania wody basenowej i będziemy pamiętać o regularnym stosowaniu dedykowanych środków chemicznych, woda w basenie pozostanie czysta.

 

Basen prywatny ze stali nierdzewnej

Najłatwiej dbać o ogrodowy basen wkopywany, który został wykonany ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Ponieważ stal nierdzewna ma gładką, lśniącą powierzchnię, do której zanieczyszczenia nie przywierają w takim stopniu, jak w przypadku basenów betonowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Basen stalowy bardzo wygodnie się czyści, poza tym można w nim stosować silne środki chemiczne. Stal nierdzewna świetnie znosi działanie chemii basenowej.

 

Ogólne zasady pielęgnacji przydomowego basenu są jednak wspólne dla wszystkich typów niecek. Warto o nich pamiętać, niezależnie od tego, czy niecka basenowa wkopywana została wykonana ze stali, tworzywa sztucznego, czy betonowych bloczków. Nawet, gdy jesteśmy pochłonięci letnimi rozrywkami, kwestia pielęgnacji basenu, przynajmniej w podstawowym zakresie, nie powinna być spychana na drugi plan.

 

Jak dbać o basen w ogrodzie?

 

Zadbane otoczenie niecki basenowej

Jeśli chcemy, by woda w basenie pozostała czysta, powinniśmy zadbać o jego otoczenie. Sadzenie wysokich roślin w pobliżu niecki basenowej nie jest najlepszym pomysłem, bo choć kompozycja wody i bujnej roślinności wygląda atrakcyjnie, to jednak rośliny ograniczają dostęp promieni słonecznych, a przy tym przyczyniają się do zanieczyszczania wody. Liście, gałązki, płatki kwiatów i owady należy systematycznie usuwać za pomocą sitka. Jeśli wokół basenu nie ma roślin, sitko przyda się znacznie rzadziej.

 

Filtrowanie wody basenowej i czyszczenie dna basenu

Ogrodowy basen wkopywany musi być wyposażony w pompę filtrującą. Firma, która zajmuje się montażem stalowej niecki, montuje także całą infrastrukturę basenową i instruuje, w jaki sposób z niej korzystać. Zaleceń producenta z całą pewnością należy przestrzegać, zarówno jeśli chodzi o czas pracy pompy filtrującej, jak i czyszczenie jej poszczególnych elementów. Dobrej jakości pompa doskonale radzi sobie z oczyszczeniem wody, ale jeśli na dno basenu opadną trudniejsze zanieczyszczenia, np. duże ilości piasku, warto skorzystać z odkurzacza basenowego.

 

Chlorowanie i stosowanie dedykowanych środków chemicznych

Kolejnym zabiegiem, o którym musimy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się krystalicznie czystą wodą w basenie, jest chlorowanie. Chlor zwalcza niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, likwiduje niechciane zapachy i utrzymuje wysoką przejrzystość wody. Pamiętajmy jednak, że chlor jest skuteczny, gdy pH wody basenowej utrzymuje się na poziomie od 7,0 do 7,4. Wartość pH zmienia się w zależności od sposobu i intensywności korzystania z basenu oraz panujących warunków atmosferycznych (w szczególności opadów), dlatego wskaźnik ten należy regularnie sprawdzać i regulować za pomocą dedykowanych środków chemicznych.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2021