Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

19 października 2023

Jak dbać o przydomowy basen?

Czysty basen to podstawa udanego wypoczynku. Krystalicznie czysta i bezpieczna dla zdrowia woda to marzenie każdego, kto zdecydował się na budowę basenu ogrodowego na prywatnej działce. Na szczęście pielęgnacja basenu wcale nie musi być trudna i czasochłonna, zwłaszcza w przypadku niecek wykonanych ze stali nierdzewnej.

 

Jak dbać o basen ogrodowy wkopywany?

Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe to baseny przenośne, o które należy dbać zgodnie z zalecaniami producentów. Wbrew pozorom ich pielęgnacja bywa trudna, ponieważ czyszczenie delikatnych ścianek i dna basenowego wymaga uważności, a stosowanie mocnej chemii nie zawsze jest możliwe. Inaczej wygląda to w przypadku basenów wkopywanych. Baseny wkopywane to znacznie więcej możliwości, znacznie więcej zabawy, znacznie wyższy komfort, ale i znacznie mniej obowiązków. Jeśli wybierzemy nieckę z solidnego materiału, dobierzemy odpowiedni system uzdatniania wody basenowej i będziemy pamiętać o regularnym stosowaniu dedykowanych środków chemicznych, woda w basenie pozostanie czysta.

 

Basen prywatny ze stali nierdzewnej - czyszczenie dna basenu

Najłatwiej dbać o ogrodowy basen wkopywany, który został wykonany ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Ponieważ stal nierdzewna ma gładką, lśniącą powierzchnię, do której zanieczyszczenia nie przywierają w takim stopniu, jak w przypadku basenów betonowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Basen stalowy bardzo wygodnie się czyści przy pomocy specjalnej siatki do wyławiania np. liści i specjalnego odkurzacza dedykowanego do sprzątania basenów.Znaczący udział w oczyszczaniu basenu ma również pompa filtrujące zapewniająca obieg wody, która dzięki zamontowanym w niej filtrom zatrzymuje dużą część zanieczyszczeń.Stalowe niecki nie wymagają stosowania silnych środków chemicznych. Jeżeli jednak zaistniałaby taka konieczność, istnieje taka możliwość, ponieważ stal nierdzewna świetnie znosi działanie chemii basenowej.

 

 Ogólne zasady pielęgnacji przydomowego basenu są jednak wspólne dla wszystkich typów niecek. Warto o nich pamiętać, i systematycznie usuwać pojedyncze zanieczyszczenia. Nawet, gdy jesteśmy pochłonięci letnimi rozrywkami, kwestia pielęgnacji basenu, przynajmniej w podstawowym zakresie, nie powinna być spychana na drugi plan.

 

 

Jak dbać o basen w ogrodzie?

 

Zadbane otoczenie niecki basenowej

Jeśli chcemy, by woda w basenie pozostała czysta, powinniśmy zadbać o jego otoczenie. Sadzenie wysokich roślin w pobliżu niecki basenowej nie jest najlepszym pomysłem, bo choć kompozycja wody i bujnej roślinności wygląda atrakcyjnie, to jednak rośliny ograniczają dostęp promieni słonecznych, a przy tym przyczyniają się do zanieczyszczania wody. Liście, gałązki, płatki kwiatów i owady należy systematycznie usuwać za pomocą sitka. Jeśli wokół basenu nie ma roślin, sitko przyda się znacznie rzadziej.

 

Filtrowanie wody basenowej

Ogrodowy basen wkopywany musi być wyposażony w odpowiednią, dedykowaną do jego rozmiarów i wyposażenia, technologią uzdatniania wody. Firma, która zajmuje się montażem niecki ze stli nierdzewnej, montuje także całą infrastrukturę basenową i instruuje, w jaki sposób z niej korzystać. Zaleceń producenta z całą pewnością należy przestrzegać, zarówno jeśli chodzi o czas pracy pompy filtrującej, jak i czyszczenie jej poszczególnych elementów.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024