Basen ze stali nierdzewnej efektownie uzupełnia przydomową przestrzeń, a jednocześnie zwiększa jej funkcjonalność. Basen sprawia, że ogród staje się miejscem aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Jednak, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje posiadanie prywatnego basenu, warto zadbać nie tylko o wysoką jakość niecki, ale także przemyślaną aranżację otaczającej ją przestrzeni.
Wiele zależy od rozmiarów działki i warunków gruntowych, a także od usytuowania (obecnych bądź planowanych) obiektów budowlanych. Zazwyczaj basen buduje się na tyłach lub przy bocznej ścianie budynku mieszkalnego, czyli nie obok wejścia głównego, a w pobliżu drzwi tarasowych. Basen może znajdować się w bliskim sąsiedztwie budynku i stanowić największą atrakcję przylegającego do domu tarasu, ale umieszczenie niecki w głębi ogrodu także jest możliwe i również ma swoje zalety. Istotne, by wybrać miejsce nasłonecznione, dzięki czemu woda w basenie stalowym będzie nagrzewała się w sposób naturalny, a kąpiel wodną uda się połączyć z kąpielą słoneczną.
Stworzenie spójnej aranżacji w przypadku basenów ze stali nierdzewnej jest znacznie łatwiejsze, aniżeli w przypadku niecek wykonanych z innych materiałów. Wysokojakościowa stal nierdzewna to wbrew pozorom plastyczny materiał. Indywidualnie zaprojektowana niecka może mieć dowolny kształt
i rozmiar, odpowiadający wizji i potrzebom inwestorów. Dzięki temu basen można łatwo wpasować w otoczenie.
Kolejną zaletą „nierdzewki” jest jej kolor – efektowny, srebrzysty, ale na tyle uniwersalny, że świetnie komponuje się z deskami, płytkami i kamieniem w każdym kolorze. Decydując się na basen ze stali nierdzewnej w systemie Berndorf, możemy zaaranżować ogród w stylu wiejskim, angielskim, japońskim i każdym innym. Natomiast faktem jest, że stal nierdzewna, jako materiał przyszłości, szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych, dopracowanych ogrodach. Kolor elewacji budynku i kolor bruku ścieżek ogrodowych nie ma tu większego znaczenia, natomiast warto zadbać, by kolory były spójne, a elementy architektoniczne w ogrodzie utrzymane w podobnym stylu.
Przestrzeń wokół basenu ogrodowego warto zaaranżować z wykorzystaniem trwałych materiałów, najlepiej odpornych na działanie wilgoci i chloru, a w przypadku podłogi – również antypoślizgowych. Stalowy basen to inwestycja na dziesięciolecia. Nawet po wielu latach intensywnego użytkowania baseny stalowe w systemie Berndorf wyglądają jak nowe. Jeśli wokół basenu ułożymy deski tarasowe wątpliwej jakości, po pewnym czasie cała aranżacja przestanie cieszyć oko. Niecka basenowa wciąż będzie wyglądała świetnie, ale jej najbliższe otoczenie straci walory estetyczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości przestrzeń wokół basenu zaaranżować na nowo, zwłaszcza że baseny ze stali dają możliwość rozbudowy. Niemniej jednak o wykorzystaniu solidnych materiałów warto pomyśleć już na początku inwestycji.
Dobrze, jeśli taras przylegający do basenu pomieści meble służące do relaksu (narożnik ogrodowy, krzesła, fotele, leżaki), ewentualnie miejsce do grillowania i spożywania posiłków. Dzięki wygodnym meblom wypoczynkowym przestrzeń wokół niecki zostanie lepiej wykorzystana i zachęci do częstszego spędzania czasu nad basenem.
Atrakcyjność przestrzeni wokół basenu podniosą również rośliny. Tuż obok lustra wody nie powinno się jednak sadzić dużych drzew i krzewów, których liście będą zanieczyszczały wodę basenową. Jeśli chcemy, by w pobliżu tarasu rosło duże drzewo, które zapewni przyjemny cień w upalne dni, musimy zachować pewną odległość od niecki basenowej. Natomiast na tarasie śmiało można ustawiać donice z kwiatami, iglakami, trawami ozdobnymi i roślinami zimozielonymi. Całą aranżację warto uzupełnić klimatycznym oświetleniem.