Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

20 września 2023

Czy budowa przydomowego basenu wiąże się z formalnościami?

Basen przydomowy to doskonałe miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Basen w ogrodzie pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu i częste uprawianie dyscypliny sportowej wzmacniającej siłę i odporność całego organizmu. Solidny basen przydomowy ze stali nierdzewnej to nieporównywalna z basenami przenośnymi wygoda użytkowania, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż dużej niecki basenowej w swoim ogrodzie. Ale czy takie działanie wymaga uzyskania pozwolenia? Jakie formalności należy spełnić, by prywatny basen w ogrodzie stał się rzeczywistością?

 

Czy budowa basenu wymaga pozwolenia?

 

Wszelkie inwestycje budowlane należy przeprowadzać zgodnie z przepisami prawa. Jeśli wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, albo przynajmniej zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, stosowne dokumenty powinny trafić do urzędu. Ale czy montaż niecki basenowej w ogrodzie również jest budową wymagającą pozwolenia? To zależy.

 

Do niedawna na basen w ogrodzie mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, basenów prywatnych buduje się znacznie więcej, a to oznacza, że kwestia ta musiała zostać uregulowana w przepisach prawa. Przepisy traktują basen jako obiekt budowlany, którego wykonanie nie w każdym przypadku musi zostać poprzedzone uzyskaniem pozwolenia. Wszystko zależy od wielkości planowanej inwestycji i jej przeznaczenia. Krótko mówiąc, na budowę kąpieliska niekomercyjnego o powierzchni przekraczającej 50 m2, trzeba uzyskać pozwolenie. Natomiast w sytuacji, gdy trwały basen ogrodowy ma mieć powierzchnię poniżej 50 m2, zamiar budowy basenu wystarczy zgłosić w stosownym urzędzie.

 

Oczywiście w sytuacji, gdy budowa basenu została uwzględniona w projekcie budynku mieszkalnego, nie trzeba ponowie ubiegać się o pozwolenie, ani zgłaszać zamiaru montażu niecki basenowej.

 

Baseny ogrodowe wkopywane – jak uzyskać pozwolenie?

 

Rozpoczęcie budowy przed uzyskaniem pozwolenia jest ryzykowne i może okazać się kosztowne. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i wysokich kar finansowych, lepiej dopełnić wszelkich formalności przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych.

 

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę składa się w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz projekt zagospodarowania działki. Projekty powinny być wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Wśród załączników do wniosku musi znaleźć się również mapa działki z zaznaczeniem lokalizacji basenu oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Firma, która buduje baseny na bazie stalowej niecki basenowej, może zaoferować kompleksową realizację usługi, łącznie z przygotowaniem projektu i innych dokumentów do starostwa powiatowego. Jest to rozwiązanie wygodne dla inwestorów, oszczędzające ich czas i wysiłek, ponadto dające pewność, że dokumentacja jest prawidłowa i kompletna.

 

Baseny prywatne na zgłoszenie

 

Baseny ogrodowe wkopywane mogą mieć powierzchnię mniejszą niż 50 m2. W takim przypadku pozwolenie na budowę nie jest wymagane, ale niezbędne jest przygotowanie kilku dokumentów. Zgłoszenie do starostwa powiatowego powinno zawierać informację o rodzaju i zakresie prac planowanych podczas budowy basenu i o sposobie wykonania robót. Ponadto w zgłoszeniu należy wskazać termin rozpoczęcia prac. Kiedy zgłoszenie powinno trafić do starostwa? Najpóźniej na 21 dni przed planowaną inwestycją. Jeżeli w tym czasie urzędnicy nie wniosą sprzeciwu, możliwe jest rozpoczęcie budowy basenu.

 

Powyższy tekst zwraca uwagę na pewne zagadnienia, pamiętajmy jednak, aby planując budowę sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2024