Producent i budowa basenów Berndorf

EN

DE

CZ

SK

FR

20 września 2023

Czy budowa przydomowego basenu wiąże się z formalnościami?

Basen przydomowy to doskonałe miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Basen w ogrodzie pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu i częste uprawianie dyscypliny sportowej wzmacniającej pracę całego organizmu. Solidny basen przydomowy to nieporównywalna z basenami przenośnymi wygoda użytkowania, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż dużej niecki basenowej w ogrodzie. Ale czy takie działanie wymaga uzyskania pozwolenia? Jakie formalności należy spełnić, by prywatny basen w ogrodzie stał się rzeczywistością?

 

Czy budowa basenu wymaga pozwolenia?

 

Wszelkie inwestycje budowlane należy przeprowadzać zgodnie z przepisami prawa. Jeśli wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, albo przynajmniej zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, stosowne dokumenty powinny trafić do urzędu. Ale czy montaż niecki basenowej w ogrodzie również jest budową wymagającą pozwolenia? To zależy.

 

Do niedawna na basen w ogrodzie mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, basenów prywatnych buduje się znacznie więcej, a to oznacza, że kwestia ta musiała zostać uregulowana w przepisach prawa. Przepisy traktują basen jako obiekt budowlany, którego wykonanie nie w każdym przypadku musi zostać poprzedzone uzyskaniem pozwolenia. Wszystko zależy od wielkości planowanej inwestycji i jej przeznaczenia. Krótko mówiąc, na budowę kąpieliska niekomercyjnego o powierzchni przekraczającej 50 m2, trzeba uzyskać pozwolenie. Natomiast w sytuacji, gdy trwały basen ogrodowy ma mieć powierzchnię poniżej 50 m2, zamiar budowy basenu wystarczy zgłosić w stosownym urzędzie.

 

Oczywiście w sytuacji, gdy budowa basenu została uwzględniona w projekcie budynku mieszkalnego, nie trzeba ponowie ubiegać się o pozwolenie, ani zgłaszać zamiaru montażu niecki basenowej.

 

Baseny ogrodowe wkopywane – jak uzyskać pozwolenie?

 

Rozpoczęcie budowy przed uzyskaniem pozwolenia jest ryzykowne i może okazać się kosztowne. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i wysokich kar finansowych, lepiej dopełnić wszelkich formalności przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych.

 

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę składa się w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz projekt zagospodarowania działki. Projekty powinny być wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Wśród załączników do wniosku musi znaleźć się również mapa działki z zaznaczeniem lokalizacji basenu oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Firma, która buduje baseny na bazie stalowej niecki basenowej, może zaoferować kompleksową realizację usługi, łącznie z przygotowaniem projektu i innych dokumentów do starostwa powiatowego. Jest to rozwiązanie wygodne dla inwestorów, oszczędzające ich czas i wysiłek, ponadto dające pewność, że dokumentacja jest prawidłowa i kompletna.

 

Baseny prywatne na zgłoszenie

 

Baseny ogrodowe wkopywane mogą mieć powierzchnię mniejszą niż 50 m2. W takim przypadku pozwolenie na budowę nie jest wymagane, ale niezbędne jest przygotowanie kilku dokumentów. Zgłoszenie do starostwa powiatowego powinno zawierać informację o rodzaju i zakresie prac planowanych podczas budowy basenu i o sposobie wykonania robót. Ponadto w zgłoszeniu należy wskazać termin rozpoczęcia prac. Kiedy zgłoszenie powinno trafić do starostwa? Najpóźniej na 21 dni przed planowaną inwestycją. Jeżeli w tym czasie urzędnicy nie wniosą sprzeciwu, możliwe jest rozpoczęcie budowy basenu.

 

FR

SK

CZ

DE

EN

Berndorf Baderbau Sp. z o.o. 2002-2021